Когато руският писател Лев Толстой бил малък, с брат му играели на една игра:
“Стой в ъгъла докато не спреш да мислиш за бели мечки” – казал брат му.
Когато след няколко часа брат му се върнал, малкият Толстой все още седял в ъгълът, опитвайки се отчаяно да спре да мисли за бели мечки.
Тази история вдъхновява едно от най-големите проучвания за силата на волята и за това как да устояваме на изкушението.
Както винаги, това, което правят всички и това, което е наистина научно доказано са в двата различни полюса.
Забранявайки си нещо, всъщност започваме да го желаем много повече. Да това е и причината да желаеш толкова много този човек и това е причината да не можеш да издържиш и 1 седмица без шоколад.
Според нормалните хора, за да отслабнеш трябва да пазиш диета. Звучи логично, не яж това, не яж това, не яж и това и ще отслабнеш.
Диета накратко означава, да си забраниш купища вредни храни или навици.
Да, звучи логично, но науката е доказала, че това не работи. Всъщност хората, които започват диета е по-вероятно да станат още по-дебели от тези, които изобщо не са започвали.
Това е и причината някои хора да влизат в цикли диета след диета и да стават все по-дебели и по-дебели.
И ако си мислиш, че просто нямаш достатъчно воля. Ако вярваш, че ако следващия път се постараеш повече, нещата ще са различни, се лъжеш. Волята няма нищо общо с това, ти нямаш нищо общо с това. Всичко е биология.
Да се ограничаваш от нещо работи за някакъв период от няколко дни, но след това желанието става толкова силно, че е по-добре изобщо да не си се ограничавал, защото ще прекалиш.
Волята е като мускул и колкото повече я използваме толкова повече се изтощава.
И след всичко казано идва въпросът как наистина да спазвам диета и режими. Наум ми идва едно логично и едно странно нещо.
1. Трябва да увеличиш волята си
Най-лесният начин да направиш това е да се раздвижиш.И истината е, че не е нужно много. Научните изследвания показват, че от 3 до 10 минути тичане на пътека са достатъчни да презаредиш волята си.
Следователно ако искаш да промениш живота си е по-добре да тичаш по 3 минути дневно отколкото да пазиш диета.
Затова някои хора ми се чудят как мога да си губя времето да тенирам за по 30 минути всеки ден. Честно казано използвам това, за да програмирам повече, не за да имам хубаво тяло. Странно как, хубавото тяло дойде като страничен ефект.
След някакви такива на пръв поглед малки промени, хора почват да отказват цигарите, алкохола и други вредни навици.
2. Приеми го
И ти си човек, нормално е да искаш да ядеш сладко, нормално е да обичаш всичкият junk food. Той е направен, за да искаш да го изядеш.
Да не влизаме в детайли, но всички знаят как да си играят с допамина ти и с желанието за моментна награда.
Когато приемеш, че е ОК да имаш желанието да ядеш гадости, то ще спадне и няма да ти се яде толкова.
И последно, използвай играта на Толстой наобратно.
Вместо да си казваш: “Не яж шоколад”, кажи си “Не яж марули”.
Накратко,
Не яжте ябълки.
Източници
– Wegner, Daniel M., and David J. Schneider. “The White Bear Story.” Psychological Inquiry 14.3-4 (2003)
– Wegner, Daniel M., David J. Schneider, Samuel R. Carter, and Teri L. White. “Paradoxical Effects of Thought Suppression.” Journal of Personality and Social Psychology 53.1 (1987)
– McGonigal, Kelly. The Willpower Instinct: How Self-control Works, Why It Matters, and What You Can Do to Get More of It. New York: Avery, 2012.
– Winerman, Lea. “Suppressing the ‘White Bears'” Monitor on Psychology 42.9 (2011)
One reply on “Самоконтрол”
Проблемът е в начина, по който се гледа на нещата. Ако за момент забравим за “Не яж това.” и го заменим с “Да ям това или да не ям това?” нещата стават съвсем други. Човек се чувства по-добре, когато е изправен пред своеволен избор, отколкото да трябва да се подчинявава безусловно. Когато няма избор, човек се чувства сякаш някой му заповядва, а на никой не му харесва да му заповядват.